شما اینجا هستید
اخبار » استنشاق دود محیطی دخانیات سلامتِ تحصیلی نوجوانان را به خطر می‌اندازد

طبق پژوهشی که در دانشگاه سین‌سینَتی (Cincinnati) انجام و در شماره سپتامبر ۲۰۱۸ مجله پزشکی کودکان(Pediatrics) منتشر شد، حتی یک ساعت استنشاق دود سیگار در هفته ممکن است سلامت نوجوانان را به‌خطر اندازد.
به‌گفته اشلی مریانوس Ashley Merianos)پژوهشگر ارشد این تحقیق و استادیار دانشکده خدمات انسانی یو‌سی( UC’s School of Human Services ) ، ”هیچ سطح ایمنی از استنشاق دود دخانیات وجود ندارد… حتی استنشاق دود دخانیات به‌مقدار بسیار کم ممکن است به مراجعه به درمانگاه و مشکلات سلامت برای نوجوانان منجر شود. این مشکلات نه‌فقط شامل علائم تنفسی، بلکه شامل همه جنبه‌های سلامت است.“
این پژوهش که «استنشاق دود دخانیات در نوجوانان، علائم تنفسی و مراجعه به درمانگاه‌های اورژانس» نام داشت، از داده‌هایی استفاده کرد که در یک پیمایش ملی در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵، با موضوع مصرف دخانیات و مشکلات ناشی از آن برای سلامت افراد امریکایی بالای ۱۲ سال، به‌دست آمده بود. درمجموع، ۷۳۸۹ نوجوان غیرسیگاری و بدون ابتلا به آسم در این پژوهش ارزیابی شدند.
طبق این پژوهش، نوجوانانی که درمعرض دود دخانیات قرار داشتند، با خطر بیشتری برای ابتلا به اختلالات تنفسی، مانند کوتاهی تنفس و سرفه خشک در شب، مواجه بودند. همچنین، نوجوانانی که درمعرض دود دخانیات بودند، بیشتر احتمال داشت که برای درمان به مراکز اورژانس یا درمانگاه‌ها مراجعه کنند.
همچنین، طبق این پژوهش، نوجوانانی که درمعرض دود دخانیات بوده‌اند، بیشتر احتمال داشت که نتوانند ورزش کنند، مثلاً به‌دلیل خس‌خس سینه در هنگام ورزش یا پس از آن. همچنین، احتمال بیشتری دارد که این نوجوانان، مثلاً به‌دلیل بیماری، مکرراً از مدرسه غیبت کنند.
انجمن امریکایی متخصصان کودک- که مجله پزشکی کودکان را منتشر می‌کند- به‌دلیل تأثیر منفی دود محیطی دخانیات بر سلامت کودکان، دخانیات را به‌عنوان محصولی بیماری‌زا برای کودکان معرفی می‌کند. طبق پژوهش مذکور، باوجود پیشرفت‌های مهمی که درزمینه مبارزه با دخانیات حاصل شده است، بیش از یک‌سوم (۳۵درصد) نوجوانان غیرسیگاری امریکایی که به آسم نیز مبتلا نبوده‌اند، طیّ هفت روزِ قبل از پیمایش، به‌مدت یک ساعت یا بیشتر درمعرض دود دخانیات بوده‌اند.
به‌این‌ترتیب، نوجوانانی که طی یک هفته، برای یک ساعت درمعرض دود دخانیات بوده‌اند: ۵/۱ بار بیشتر از سایر نوجوانان به‌سختی می‌توانستند ورزش کنند؛ دوبرابر سایر نوجوانان در هنگام ورزش یا پس از آن به خس‌خس سینه دچار می‌شدند؛ دو بار بیشتر از سایر نوجوانان به سرفه خشک در شب مبتلا بودند؛ و ۵/۱برابر سایر نوجوانان، به‌دلیل بیماری، از مدرسه غیبت می‌کردند.
مریانوس نتیجه می‌گیرد که برای جلوگیری از استنشاق دود دخانیات در نوجوانان باید اقدامات بیشتری انجام داد. به‌گفته او، ”مراکز بهداشتی یا سایر متخصصان سلامت می‌توانند به والدین و سایر اعضای خانواده که سیگار می‌کشند، مشاوره ترک سیگار بدهند و والدین باید بدانند که چگونه از قرارگیری فرزندانشان درمعرض دود دخانیات جلوگیری کنند یا آن را کاهش دهند… متخصصان سلامت باید درباره خطرهای ناشی از مصرف دخانیات به نوجوانان آموزش دهند تا از گرایش آن‌ها به دخانیات پیشگیری شود.“
مریانوس از متخصصان پزشکی می‌خواهد تا برای درمان مصرف دخانیات و وابستگی به آن، از پنج اصل یا راهنمای بالینی مستند پیروی کنند:
از نوجوانانی که برای معاینه مراجعه می‌کنند، بپرسند که آیا دخانیات مصرف می‌کنند؛
به نوجوانان و اعضای خانواده‌شان توصیه کنند که دخانیات را ترک نمایند؛
اراده و آمادگی نوجوانان یا اعضای خانواده‌شان را برای ترک دخانیات ارزیابی کنند؛
با ارائه دارو، مشاوره یا خدماتی مانند مشاوره تلفنی، نوجوانان و اعضای خانواده‌شان را در مسیر ترک دخانیات یاری نمایند؛
برای پیگیری یا تماس دوباره با نوجوانان و اعضای خانواده‌شان برنامه‌ریزی کنند.
به‌گفته مریانوس، ”متخصصان سلامت همچنین می‌توانند به والدین و اعضای خانواده‌شان کمک کنند تا ممنوعیت مصرف دخانیات را در خانه و خودروی خود اجرا نمایند.

منبع https://bit.ly/2MzgXCL

مترجم: سید وحید موسوی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association