شما اینجا هستید
اخبار » زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آید…

در حالی‌که ۲۰ سال از تصویب آیین‌نامه ممنوعیت استعمال سیگار در اماکن عمومی و ۱۰ سال از تصویب قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات می‌گذشت، دبیرکل «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران» در سال ۱۳۹۵ اعلام کرد قرار است این قانون از مهرماه آن سال در ایران اجرایی شود. وی افزود اداره بهداشت محیط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرداری‌ها، دادستانی ها و نیروی انتظامی با مشارکت هم در صدد اجرای کامل این موضوع مهم هستند.
لازم به ذکر است که کارخانجات، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مطب پزشکان، سالن‌های نمایش، سینماها، سالن هتل‌ها، مهمانسراها و میهمان پذیرها، رستوران‌ها، موزه‌ها، پایانه‌های مسافربری، فروشگاه‌های بزرگ، اماکن فرهنگی و فرهنگسراها، کتابخانه های عمومی، ورزشگاه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی، اماکن متبرکه و مقدسه، مساجد، مصلاها، وسایل نقلیه عمومی، مؤسسات و سازمان‌های دولتی و عمومی، بانک‌ها، شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها از جمله اماکن عمومی هستند که باید استعمال دخانیات در آنها ممنوع شود.
براساس ماده یک آیین‌نامه ممنوعیت استعمال و عرضه سیگار و سایر مواد دخانی در اماکن عمومی، مصرف هر نوع سیگار و سایر مواد دخانی در اماکن عمومی مسقف ممنوع می‌باشد اما تا امسال نیز این موضوعات به‌طور کامل در کشور اجرایی نشده است.
گفته می‌شود سالانه در ایران بیش از ۶۵ هزار نفر بر اثر مصرف سیگار فوت می‌کنند. مصرف سیگار عامل بروز ۲۵ نوع سرطان و ۵۰ نوع بیماری است که شامل مضرات فراوانی از جمله ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های مزمن تنفسی ، سکته‌های قلبی و مغزی برخی از سرطان‌ها و عفونت‌های ریوی می‌باشد.
دکتر محمدرضا مسجدی همچنین اعلام کرده است که آمار فوت شدگان براثر سیگار و قلیان چندین برابر کشته‌شدگان حوادث راهنمایی و رانندگی است و مسئولان باید توجه جدی‌تری به این موضوع داشته باشند تا شاهد کاهش مرگ و میر بر اثر مصرف مواد دخانی در جامعه باشیم.
طرح پیشگیرانه – مداخله‌ای «پاد» یا پیشگیری استعمال دخانیات مدارس که در گروه هدف دانش آموزان مقطع اول متوسطه (هفتم) شهرستان ورامین از ۱۳۹۰ اجرایی شد و در سال تحصیلی ۹۶ – ۹۵ رسمیت یافت، نوعی آموزش غیر رسمی به گروه‌های هدف، همراه با مشارکت همه‌جانبه گروه‌های هدف، توانمندسازی اجتماعی، کنترل، ارزیابی و اثربخشی می‌باشد که در فاز اول در ۴ مدرسه دخترانه و پسرانه و سپس در تمامی مدارس ورامین (۶۳ مدرسه) اجرا گردید. این نوع مداخله که بر آموزش و توانمندسازی استوار است، هدف مدرسه‌ی بدون دخانیات، محله بدون دخانیات، شهر بدون دخانیات و در نهایت دسترسی به مدارس بدون دخانیات در سطح کشور را مورد نظر دارد.
قابل ذکر است آیین‌نامه ای که ۲۰ سال پیش به تصویب هیات وزیران وقت رسید و هنوز ضمانتِ اجرایی لازم را ندارد، آیین نامه ممنوعیت استعمال و عرضه سیگار و سایر مواد دخانی است در اماکن عمومی در تاریخ مهرماه سال ۱۳۷۶ در هیات وزیران وقت به تصویب رسید اما تا زمان اجرای آن در سال ۱۳۹۵، زمانی ۲۰ ساله گذشت. آیین‌نامه‌ای که برخی از بندهای آن شامل موارد زیر است:

‌‌ماده ۱ – به منظور حفظ حقوق افراد جامعه و تأمین سلامت آنها در برابر زیانها و بیماری‌های ناشی از استعمال دخانیات، استعمال هر نوع سیگار و سایر مواد‌دخانی در اماکن عمومی مسقف به هر نحو ممنوع است..

‌تبصره ۱ – اماکن عمومی مسقف به محل‌هایی اطلاق می‌شود که محل استفاده و مراجعه عمومی مردم می‌باشد از قبیل اماکن متبرکه و مقدسه، مساجد،‌ مصلا‌ها، کارخانجات، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مطب‌ها، سالن‌های نمایش، سینماها، سالن مهمانخانه‌ها (‌هتلها) و مهمانسراها و میهمان‌پذیرها، خوراک‌سراها (‌رستوران‌ها)، گنجینه‌ها (‌موزه‌ها)، پایانه‌ها (‌ترمینال‌ها)، فروشگاه‌های بزرگ، اماکن فرهنگی و فرهنگسراها، کتابخانه‌های عمومی، ورزشگاه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها‌ و مراکز آموزشی و پژوهشی، وسایل نقلیه عمومی، مؤسسات و سازمان‌های دولتی و عمومی، نهادهای انقلاب اسلامی، بانک‌ها، شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها.

‌تبصره ۲ – مسئولان اماکن عمومی موظفند تابلوی ممنوعیت مصرف دخانیات را به تعداد مناسب در محل‌هایی که قابل رؤیت باشد نصب نمایند و ممنوعیت ‌استعمال دخانیات در اماکن عمومی را یادآور شوند.

‌ماده ۲ – وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما و سایر دستگاه‌های فرهنگی و شهرداری‌ها موظفند به‌منظور جلوگیری از اعتیاد جوانان و تبیین زیان‌های جانی، بهداشت، اجتماعی و مالی ناشی از مصرف دخانیات از هر گونه اقدامی که موجب تبلیغ، تشویق یا‌ تحریک افراد به استعمال یا مصرف بیشتر دخانیات شود، جلوگیری نمایند و نسبت به تهیه برنامه‌های منظم و منسجم فرهنگی و تبلیغی مناسب در زمینه تبیین‌ مضرات و تقبیح مصرف مواد دخانی برای همگان، به ویژه جوانان اقدام کنند و همچنین برای حسن اجرای این قانون، اقدامات لازم را به عمل آورند. هیأت‌وزیران هر شش ماه یک بار گزارش چگونگی اجرای این قانون را از سازمان‌های مربوط دریافت خواهد کرد.

‌تبصره ۱ – شرکت دخانیات ایران موظف است هشدارهای لازم مربوطه مضرات سیگار را بر روی بسته‌های سیگار اعلام نماید.

‌تبصره ۲ – تبلیغ و هر گونه اقدامی که به ترتیب مقرر در آیین‌نامه اجرایی این قانون منجر به تشویق عموم به مصرف دخانیات شود، ممنوع است.

‌ماده ۳ – سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری‌ها و مطبوعات باید ترتیبی اتخاذ نمایند که در کارها و انتشارات خود، فیلم‌ها و‌ سریال‌های تولیدی، تبلیغ دخانیات به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم صورت نگیرد و شخصیت‌های مثبت فیلم‌ها استعمال دخانیات ننمایند.

‌در نهایت بر آمار مصرف‌کنندگان سیگار در ایران نظری داریم. بر اساس آمارهای گوناگون، بالغ بر ۱۲ تا ۱۵ میلیون نفر در ایران سیگاری هستند که حدود ۳ درصد را زنان و ۲۸ درصد را مردان شامل می شود. طبق آمارهای گرفته شده سالانه در ایران ۶۵ میلیارد نخ سیگار مصرف می شود.از سوی دیگر ۲۸ درصد از زنان ایران قلیان می‌کشند. سرانه مصرف سیگار در ایران براساس آمارهایی که مراکز و مسئولین داخلی اعلام می‌کنند چیزی نزدیک به ۱۰۵۰ تا ۱۱۷۶ نخ در سال برای هر بزرگسال است. ۱۲۱ کشور جهان جزء پرمصرف ترین کشورها در دخانیات هستند که کشور ایران در رتبه ۶۷ قرار دارد. خدیجه محصلی، کارشناس دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت اعلام نمود:
«۳ درصد از گروه سنی ۱۳ تا ۱۵ سال سیگاری هستند و از این میزان، ۵ و یک دهم درصد را پسران و ۹ دهم درصد را دختران تشکیل می دهند.» مردان سیگاری حدود ۱۲ نخ و زنان سیگاری روزانه ۵ نخ سیگار می کشند. براساس آخرین آمارهای وزارت بهداشت ۰۹ /۱۱ درصد جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال، به‌طور روزانه مصرف‌کننده مواد دخانی در کشور هستند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association