شما اینجا هستید
اخبار » نشست مشترک «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران» و «جهاد دانشگاهی استان قزوین»

در نشست دیروز، دبیر کل و مدیر اجرائی «جمعیت مبارزه با دخانیات» و مشاور پژوهشی مرکز تحقیقات کنترل دخانیات این سازمان مردم‌نهاد و مسئولین جهاد دانشگاهی استان قزوین (مدیر توسعه منابع و رئیس جهاد دانشگاهی) پیرامون اهداف آموزشی-درمانی مشترک در حیطه سلامت عمومی هم‌اندیشی و مذاکره نمودند.

فرشاد پیله‌چی رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین مأموریت‌های جهاد دانشگاهی را به عنوان اهم برنامه‌ها، «تولید علم و تجاری‌سازی دانش»، «برنامه‌ریزی فاخر فرهنگی و حرکت در مسیر تمدن نوین اسلامی» و «تربیت نیروی انسانی مومن و انقلابی و متخصص» عنوان نمود  و ابراز داشت یکی از بخش‌های این نهاد دراستان قزوین حوزه معاونت پژوهش و فناوری می‌باشد و عبارت است از  مرکز خدمات تخصصی هنر و معماری، مرکز خدمات تخصصی تله مدیسین درمان ناباروری (به عنوان اولین و تنها مرکز داخلی کشور برای درمان ناباروری با استفاده از دانش پیشرفته پزشکی از راه دور یا تله‌مدیسین)، آزمایشگاه پاتوبیولوژی، بانک خون بند ناف رویان. همچنین در تداومِ این مسیر، مقوله‌ای که مشارکت بیشتری را می‌طلبد، پروژه‌ی مجتمع درمانی جهاد دانشگاهی قزوین شامل سانترِ مرکزی برای ارائه‌ی خدمات، مرکز جامع توانبخشی، مرکز پیشگیری و ارتقای سلامت، مرکز پرستاری در منزل و سایر روندهای مرتبط با حیطه‌ی بهداشت و سلامت همگانی می‌باشد. لازم به ذکر است این واحد در حوزه معاونت آموزشی نیز با بهره‌برداری از مرکز آموزش های تخصصی کوتاه مدت شماره یک (قزوین)، سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان و مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی قزوین زمینه‌ها و بسترهای آموزشی – ارتقای سلامت را دارد.
در ادامه سعید تاسا مدیر توسعه منابع جهاد دانشگاهی استان قزوین، طرح پیشنهادی مشارکت با «جمعیت» در مورد پیشگیری و کنترل مصرف «سیگار» را در قالب «سی کار» و سی فعالیتِ مبارزه با دخانیات معرفی نمود که در جهت هم‌افزایی نیروهای موجود صورت پذیرد.
در انتهای نشست، دکتر محمدرضا مسجدی دبیر کل «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران» ضمن تأکید بر بودجه‌ی ۱۰۰ میلیاردی تصویب شده‌ی مالیات بر دخانیات، ابراز تأسف نمود که حتا با توجه به افزایش دو تا سه برابریِ قیمت سیگارهای ایرانی و خارجی طی ماه‌های اخیر، این رقم‌های چند هزار میلیارد تومانی به جای ورود به چرخه‌ی سلامت همگانی کشور و تزریق در پروژه‌های مشارکتیِ بهداشت و درمانِ مردمی، نصیب تولیدکننده، واسطه و واردکننده می‌شود. به این ترتیب دولت نیزعواید لازم را ندارد که طبق قوانین موجود، سازمان‌های مردم‌نهاد حیطه‌ی کنترل و مبارزه با دخانیات، مطالبه‌گر سهمیه‌ی ۲۰ درصدی مشارکت‌های مردمی باشند. وی افزود: با این حال، ما حمایت‌گر و پذیرای هر طرح مشارکتی هستیم که منجر به کاهش مصرف دخانیات در سطح کشور گردد و ضمنِ ارج نهادن بر فعالیت‌های مثمرثمر دادستان محترم قزوین که قاطعانه در مقابل گسترش مقوله‌ی قلیان ایستاده و با صراحت در جهت کنترل قلیان در مهمانسراها، بوستان‌ها و اماکن تفریحی منطقه‌ی خود فعالیت دارد، آمارِ ۳۰درصدیِ مصرف قلیان در دختران در مقابل آمار ۳ درصدیِ سیگار شیدنِ دختران را اعلام می‌نماییم و در این راستا، ضرورت فعالیت‌های مضاعف مشارکتی صدا و سیما، جمعیت هلال احمر و جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات را شاهدیم. در چنین شرایطی، ضمن مصرف کمتر مواد دخانی در جامعه، با کنترل دخانیات و کاهش ۳۰ درصدی معضل سرطان در کشور، هزینه‌های درمانی و تبعات اقتصادی-بهداشتی خانواده‌ها را نیز اصلاح نموده‌ایم. همچنین در این میان با وجود فعالیت‌های «شبکه ملی پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر»، «آزمایشگاه جامع سرطان» و همچنین کلینیک‌های رایگان ترک سیگار موجود، باز نیز بر مقدّم بودن پیشگیری بر درمان و تخصیص بودجه و فعالیت‌های بیشتر بر مقوله‌ی پیشگیری و کنترل تأکید داریم.
لازم به ذکر است قرار بر این گردید که طی جلسات آینده، در راستای اهداف ارتقابخشِ سلامت مردمی فی‌مابین، جهاد دانشگاهی طرح‌های موردیِ مشخص خود را در جهت شروع مشارکت‌های آموزشی-درمانیِ آتی، به «جمعیت» ارائه نماید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association