شما اینجا هستید
اخبار » هم‌اندیشی «سمن»های زنان با مدیران استانداری کردستان؛ واحد زنان «جمعیت»، عضو شورای مرکزی «شبکه ارتباطی سازمان‌های غیردولتی زنان»

جلسه تبادل نظر سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه زنان با حضور نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه زنان و و واحد زنان جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات به عنوان یکی از اعضای شورای مرکزی شبکه ارتباطی سازمان‌های غیردولتی زنان، هشتم مهرماه ۱۳۹۷ در سالن اجتماعات مجتمع ایثار شهرستان سنندج استان کردستان برگزار گردید.

در این نشست، که با حضور دکتر شکوه نوابی‌نژاد (ریاست شبکه)، دکتر لیلا آژیر، مدیر کل امور بانوان استانداری کردستان و دکتر فرانک قدسی، مدیر امور اجتماعی استانداری کردستان برگزار شد، در خصوص مشکلات و دغدغه‌های زنان از جمله موضوعات صلح و عدالت جهانی، صلح و محیط زیست، همین‌طور موضوع زنان و دخانیات، هم‌اندیشی و تبادل نظر صورت پذیرفت.
دکتر شکوه نوابی‌نژاد، رئیس «شبکه» با ابراز خرسندی از  برگزاری این جلسه، از فعالیت‌های مثمرثمر شورای مرکزی «شبکه»، اعلام رضایت نمود.
فلوریا محمدپور (نماینده سمن‌های کردستان در هیأت نظارت بر سازمان‌های مردم‌نهاد) و فریده امین الاسلامی (از بازرسان خانه خیرین کشور) دو عضو شورای مرکزی «شبکه»، میزبان برگزاری این نشست در سنندج کردستان بودند که ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان، در خصوص وضعیت سازمان‌های مردم‌نهاد ملی و حوزه‌های فعالیت انجمن‌ها و موسسات خیریه‌ی  استانی، همچنین آمار استانی و شهرستانی، مطالبی ارائه گردید.
مستندات حاکی از آن است که از میان ۵۰۷ سازمان مردم نهاد فعال در سطح استان کردستان، بیش از ۲۰۰ «سمن» در مرکز استان یعنی شهرستان سنندج فعالیت دارند. پیش از این، تمامی سمن‌های موجود، به ۱۴ حوزه تقسیم گردید و با عنوان شورای مشورتی حدود ۳ سال فعالیت داشت. مطابق با دستورالعمل وزارت کشور در مردادماه ۱۳۹۷ «خانه تشکل‌های مردم نهاد» تأسیس گردید و در این مجموعه همان ۱۴ حوزه کاری سابق، مجدد انتخاب شد. لازم به ذکر است با افتتاح خانه تشکل‌ها و انتخاب اعضا و مسئولین حوزه‌ها، این خانه در حکم مادرِ سمن‌ها، تسهیل‌گری‌های لازم و آموزش در راستای توانمندسازی مدیران و اعضای هیأت مدیره  NGOها را ایفا می‌نماید؛ همچنین فریده امین الاسلامی به ۳۵ سمن فعال در حوزه خیریه در استان کردستان و خانه خیرین اشاره داشت.
در ادامه محترم جمالی خوب، به شناخت اجمالی شبکه ارتباطی زنان به مخاطبان پرداخت. مهندس شهلا فارسی منفرد (مدیرعامل مؤسسه زن و توسعه پایدار محیط زیست) مطالبی با عنوان صلح و محیط زیست ارائه نمود؛ دکتر سوسن صفاوردی مدیرعامل کانون مهرورزان صلح در راستای عدالت جهانی مباحثی را مطرح کرد و آذر خانم شهسواری، مسئول کمیته سفیران صلح و دوستی و مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان و عضو فدراسیون بین‌المللی مددکاران ایران، در راستای فعالیت‌های صورت‌پذیرفته، به مجموعه اطلاع‌رسانی نمود.

 

 

 

 

 

 

 

در ادامه این جلسه، زهرا صدر (مدیر واحد زنان جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران) در خصوص فعالیت واحدهای زیرمجموعۀ «جمعیت» و در ارتباط با «زنان و دخانیات» توضیحاتی پیرامون «علل گرایش دختران به مواد دخانی» (سیگار و قلیان) ارائه داد. وی در این مباحث به تغییرات جایگاه دختران و زنان جوان در جامعۀ جدید اشاره نمود و  گذر از جامعه‌ی سنتی به مدرن و رهایی از قید و بند خانواده های سنتی و همچنین فهم نادرست از معنای آزادی یا نهادینه نشدنِ معنای واقعی این مفهوم را از دلایل گرایش دختران جوان به استعمال دخانیات دانست. با تغییرات اجتماعی زنان مانند افزایش میزان آگاهی، مشارکت اجتماعی، اشتغال، تحصیلات و کاهش محدودیت‌های اجتماعی برای زنان نسبت به مردان را از جملۀ دیگر عوامل چنین گرایشاتی عنوان نمود. مدیر واحد زنان «جمعیت» از سوی دیگر، جنبش‌های اجتماعی عصر حاضر مانند فمینیسم (برابری‌خواهی و تساوی حقوق زن و مرد) که سبب تقلید رفتار زنان از مردان می‌گردد را عاملی در جهت افزایش نابهنجاری‌ها و کج‌رفتاری‌های بعضاً عامدانۀ آنان برشمرد که بدین‌گونه با هویت کاذب جدیدی که برای دختران ایجاد می‌شود، آنها به تدریج بیشتر به سمت مصرف مواد دخانی (سیگار، قلیان و…) سوق می‌یابند.
همچنین مریم مجتهدزاده لاریجانی (رئیس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس) مرتبط با هفته دفاع مقدس که همزمان با برگزاری جلسه بود توضیحاتی ارائه نمود. دیگر اعضای «شبکه» نیز دررابطه با نحوه فعالیت‌هایشان در حوزه کاری عام المنفعه خود توضیحات مختصری داشتند.
در پایان دکتر فرانک قدسی (مدیر امور اجتماعی استانداری کردستان) ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانانِ ملی، پیام معاونت سیاسی-امنیتی استانداری کردستان، حسین خوش اقبال را در زمینه دعوت دیدار و استقبال از مشارکت‌ها و همکاری‌های آتی ابلاغ نمود. همچنین با اشاره به وضعیت آماری سازمان‌های مردم‌نهاد و نحوه تشکیل «خانه تشکل‌ها»، از فعالیت‌های جدی و مستمر «سمن»ها در حوزه اشتغال خانگی و توانمندسازی زنان خودسرپرست و بدسرپرست در حواشی شهرستان سنندج و ایفای نقش کارآفرینان زن در اقتصاد استان خبر داد. وی همچنین حمایت دفتر امور اجتماعی استانداری از سمن‌های توانمند، به عنوان تسهیل‌گران و ایجادکنندگان پایگاه‌های فعال در ۱۰ منطقه شهرستان سنندج را اطلاع‌رسانی نمود و یادآور گردید نمایشگاه دستاوردهای زنان خانه‌دار خودسرپرست که بازار فروش مناسبی محسوب می‌شود، با کمک شهرداری و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همراه با وام‌های خود اشتغالی، در قالب جمعه‌بازار، کارکرد ویژه‌ای یافته است.
همچنین در انتهای جلسه از تلاش‌های مثمرثمر نمایندگان انجمن ژینکوی هاودلی، فریده امین‌الاسلامی و فلوریا محمدپور در جهت آشنایی دیگر انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد استان کردستان با سایر «سمن»های شرکت‌کننده در نشست از استان‌های متعدد، تشکر و قدردانی شد.
در این نشست فلوریا محمدپور، فریده امین الاسلامی، محترم جمالی خوب، مهندس شهلا فارسی منفرد، دکتر سوسن صفاوردی، آذر خانم شهسواری، زهرا صدر، دکتر طاهره مجد، دکتر مریم اردبیلی، دکتر محبوبه خلوق، پروین غریب شاهی، ملیحه عسگریان، دکتر نجیبه عبدلی، زیبا عامل، دکتر لیلا آژیر، مریم مجتهدزاده لاریجانی و دکتر فرانک قدسی حضور داشتند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association