شما اینجا هستید
اخبار » بازنشستگی، فرصت طلایی برای ترک سیگار

طی پژوهشی که اخیراً در امریکا صورت گرفته است مشخص‌ گردید که احتمال موفقیت ترک سیگار در افرادی که به‌ تازگی بازنشسته شده‌اند به ‌مراتب بیش از دیگران است.
این تحقیق اعلام می‌کند که افراد بازنشسته احتمال موفقیتشان در ترک سیگار نسبت به افراد شاغل حدود ۱۰% بیشتر می‌باشد.
این باور اشتباه که کشیدن سیگار موجب کاهش استرس و احساس لذت بیشتر در زندگی می‌شود را در افرادی که تازه بازنشسته شده‌اند باید تغییر داد. چرا که کیفیت زندگی و میزان آرامش و لذت از آن، در افراد سیگاری به‌ مراتب پایین‌تر از افراد غیر سیگاری است و بازنشستگان که پذیرای خوبی برای چنین تغییراتی می‌باشند، توانایی بیشتری در ترک سیگار، به‌عنوان یک تغییر دارند.
معمولاً این گروه و دسته از افراد بازنشسته که سیگار مصرف می‌کنند یکی از مهم‌ترین دسته‌هایی هستند که نیاز به کمک و همیاری و بودن با جمع را برای ترک سیگار دارند. از سوی دیگر، به دلیل اینکه این افراد معمولاً سال‌های زیادی را مصرف‌کننده سیگار بوده‌اند و هم‌اکنون نیز به دلیل بالا رفتن سن و سال خود شاید در وضعیت مناسبی از نظر جسمی و یا روحی نباشند ادامه مصرف سیگار برای آن‌ها بسیار خطرناک خواهد بود.
معمولاً افرادی که بالای ۵۰ سالگی را تجربه می‌کنند، مصرف سیگار و نیکوتین می‌تواند خسارت‌ها و آسیب‌های جدی‌تری را نسبت به دیگر گروه‌های سنی به آن‌ها وارد کند.
در این سال‌ها بدن به‌صورت خودکار به سمت تحلیل رفتن و ضعیف‌تر شدن می‌رود که افراد باید با تغذیه مناسب و ورزش و آرامش و بهبود سبک زندگی، بتوانند برای خود یک زندگی ایده آل و مناسب را فراهم آورند.
حال شخصی که در چنین سال‌هایی سیگار مصرف می‌کند، مطمئناً نمی‌تواند تغذیه مناسب داشته باشد و یا اینکه ورزش بکند و با توجه به آسیب‌های مستقیم و شدیدی که خود سیگار به ریه‌ها و یا قلب و عروق یک فرد وارد می‌کند، ادامه مصرف می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
در یک تحقیق به‌عمل‌آمده مشخص‌شده است که اکثر افراد سیگاری بازنشسته حدود ۲۰ تا ۳۰ سال این کار را ادامه داده‌اند و معمولاً افرادی که این مقدار زمانی مصرف‌کننده سیگار بوده‌اند، در یک وضعیت مناسب برای ترک کردن سیگار می‌باشند. اگر برای این گروه از افراد جامعه بتوان برنامه‌های تدوین‌ شده و مشخصی را آماده کرد، می‌توان آگاهی آن‌ها را نسبت به مصرف سیگار و نیکوتین بالا برد و عواقب ادامه مصرف و فواید قطع مصرف را به آن‌ها اطلاع داد و همین امر باعث می‌شود که تعداد بسیار زیادی از این قشر، سیگار خود را ترک کنند و از آن به بعد یک زندگی بدون مصرف سیگار را تجربه نمایند و مطمئناً با روحیه‌ای عالی‌تر، شادتر، جسمی سالم‌تر و سرحال‌تر به دوران طلایی بازنشستگی خود وارد شوند.
یکی از مضرات سیگار که عموماً بسیار کم بیان‌شده است این می‌باشد که افراد سیگاری به دلیل آسیبی که به سلول‌های مغزی خود براثر کشیدن سیگار وارد می‌کنند، معمولاً از حافظه ضعیف‌تر و همین‌طور قدرت تمرکز و تفکر پایین‌تری نسبت به دیگر اعضای جامعه برخوردارند. حال این عوارض و آسیب‌های جدی را که بر اثر مصرف سیگار به مغز وارد می‌شود، با بالا رفتن سن یک انسان که به‌ هر حال تغییراتی در حافظه و ذهن اشخاص صورت می‌گیرد تلفیق کنید؛ در چنین شرایطی خواهید دید که اکثر افراد سیگاری کهن‌سال دارای بیماری فراموشی و یا گاهی آلزایمر می‌شوند.
یکی از راه‌های جلوگیری از ابتلا به چنین بیماری‌هایی این است که افراد باید به ‌سرعت مصرف سیگار خود را قطع کنند تا آسیب بیشتری به ذهن آن‌ها وارد نشود و گرفتار بیماری دمانس نگردند.
یقینا، قشر از جامعه که یک‌ عمر زندگی خود را با تلاش و پشتکار فراوان در امور مفید و مثمر ثمر برای جامعه گذرانده‌اند، اینک نیاز به کمک و حمایت بیشتری نسبت به مشکلات خود دارند.
کمک به قطع مصرف سیگار و نیکوتین این افراد یکی از بهترین خدمت‌هایی است که می‌توان انجام داد.
کلینیک ترک دخانیات «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران» نیز با فراغ بال و در کمال افتخار آمادگی این را دارد تا با خدمات رایگان و فرهنگ‌سازی لازم، در این زمینه کمکی را به هم‌وطنان خود برساند که همین امر باعث خرسندی و شادکامی افراد و تلاشگران عرصه سلامت اجتماعی خواهد بود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association