شما اینجا هستید
اخبار » سیگار کشیدن اول صبح، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

محققان آمریکایی می‌گویند افرادی که صبح‌ها بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب، سیگار می‌کشند، بیشتر از کسانی که در ادامه روز سیگارشان را روشن می‌کنند، در معرض ابتلا به سرطان هستند.
نتایج این تحقیق که در آن ۷۶۱۰ فرد سیگاری شرکت داشتند در مجله “سرطان” منتشر شده است.
نویسندگان این مقاله می‌گویند: یافته‌های این پژوهش، تنها ناظر بر این عادت به‌خصوص در افراد سیگاری است.
بر این اساس، سیگار کشیدن در ۳۰ دقیقه نخست پس از بیدار شدن از خواب خطر ابتلا به سرطان ریه را نسبت به سایر افراد سیگاری دو برابر افزایش می‌دهد.
مؤسسه تحقیقات سرطان در بریتانیا می‌گوید افرادی که صبح‌ها زودتر از دیگران سیگار روشن می‌کنند، به احتمال زیاد دود بیشتری را وارد ریه‌های خود می‌کنند.
دانشمندان در دانشکده پزشکی دانشگاه دولتی پن آمریکا، در انجام این تحقیق از ۴۷۷۶ فرد سیگاری مبتلا به سرطان ریه و ۲۸۳۵ شخص سیگاری که به این نوع سرطان مبتلا نبودند کمک گرفتند.
در این پژوهش مشخص شد کسانی که در ۳۰ دقیقه نخست پس از بیدار شدن از خواب سیگار می‌کشند، ۷۹ درصد بیشتر از کسانی که دست کم یک ساعت پس از بیدار شدن سیگار می‌کشند در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند.
در تحقیق دیگری که نتایج آن در همین نشریه علمی منتشر گردید، مطالعه‌ای روی ۱۸۵۰ فرد سیگاری انجام گرفت که از میان آنها ۱۰۵۵ نفر به سرطان سر و گردن مبتلا بودند.
یافته های این تحقیق هم حاکی از آن است که احتمال ایجاد غده (تومور) در افرادی که در فاصله نیم ساعت بعد از بیدار شدن از خواب سیگار می‌کشند، ۵۹ در صد بیشتر از کسانی است که پس از برخاستن از خواب دست کم یک ساعت صبر می‌کنند و سپس نخستین سیگار روز خود را روشن می‌کنند.
نویسندگان این پژوهش پذیرفته‌اند که توضیح ارتباط ابتلا به سرطان با زمان سیگار کشیدن کار راحتی نیست.
دکتر جاشوا موسکار، یکی از محققان ارشد در این مطالعه می‌گوید: “سطح نیکوتین و احتمالا سایر سموم ناشی از مصرف تنباکو در بدن این افراد بالاتر از سایرین است و احتمالا این اشخاص از کسانی‌که قادرند تا یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب به طرف سیگار نروند بیشتر به سیگار اعتیاد دارند”.
پروفسور رابرت وست، از مؤسسه تحقیقات سرطان در بریتانیا در این مورد می‌گوید: “کسانی که بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب سیگار روشن می‌کنند، معمولا دود هر نخ سیگار را با شدت بیشتری پایین می‌دهند.”
وی در ادامه توضیح می‌دهد: “بنابراین شاید بهترین توضیح در این ارتباط همین باشد که هرچه یک نفر زودتر سیگارش را روشن کند، دود بیشتری را وارد ریه‌هایش خواهد کرد، و بنابراین بیشتر در معرض مواد شیمیایی قرار می‌گیرد که عامل ابتلا به سرطان شناخته می‌شود.”

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association