شما اینجا هستید
اخبار » دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: کاهش سن مصرف دخانیات در کشور نگران‌کننده است

به گزارش تسنیم، منوچهر جمالی دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت:‌ در حال حاضر آمار گرایش قشرهای نوجوان،‌ جوان و به ویژه بانوان به سمت مواد دخانی شدت گرفته است و در صورت عدم برنامه‌ریزی برای کنترل این وضعیت،‌ کشور در آینده با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شود.
نماینده مردم رودبار در مجلس عنوان نمود:‌ کاهش سن مصرف و استعمال دخانیات،‌ گرایش بسیار بالای نوجوانان و جوانان به سمت آن‌ و روی آوردن بانوان به سمت این‌گونه مواد‌، از هم‌اکنون زنگ‌ خطر را برای آینده کشور به صدا درآورده است و باید برای آن فکری اساسی شود.
منوچهر جمالی تصریح کرد:‌ دود ناشی از مصرف سیگار و قلیان در افراد علاوه بر اینکه خود آنان را در آینده‌ای نه چندان دور با انواع و اقسام مشکلات تنفسی،‌ ریوی و بیماری‌های سرطانی مواجه می‌کند بلکه هزینه‌های بسیار زیادی را به کشور در حوزه‌های مختلف وارد می‌سازد.
عضو ناظر ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات افزود:‌ در کنار هدر رفت نیروی اجتماعی سالم برای جامعه،‌ نیاز مبتلایان به انواع بیماری‌های تنفسی و ریوی ناشی از مصرف مواد دخانی به دریافت خدمات درمانی و پزشکی،‌ حوزه بهداشت و درمان کشور را به سمت چالشی جدی هدایت می‌کند.
منوچهر جمالی مهم‌ترین هدف ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات را برشمرد و گفت:‌ پیش‌بینی و اجرای راهکارها و دستورالعمل‌هایی برای کنترل گرایش افراد به ویژه جوانان و بانوان به سمت دخانیات و آگاهی بخشی به جامعه از مهم‌ترین اهداف این ستاد به شمار می‌رود.
وی رویکرد مجلس و سطح همکاری‌های قوه مقننه با این ستاد را متذکر شد و ابراز داشت:‌ مجلس و خاصه کمیسیون بهداشت و درمان به اهمیت این موضوع کاملاً واقف هستند و برنامه‌های ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات را به وسیله اعضای ناظر و منتخب خود کاملاً رصد می‌کند.
دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تلاش در جهت کاهش مصرف دخانیات را تکلیف تمامی دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه دانست و ‌تصریح کرد: افزایش آمار مصرف این نوع مواد علاوه بر اینکه بسیاری از خانواده‌ها را دچار مشکلات اساسی می‌کند زمینه بروز انواع آسیب‌های اجتماعی را نیز در جامعه فراهم می‌سازد.
نماینده مردم رودبار در مجلس جلوگیری صد در صدی مصرف مواد دخانی را فعلاً امکان‌پذیر ندانست و عنوان کرد:‌ ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات سعی دارد ضمن جلوگیری از شیوع انواع مختلف مواد دخانی در سطح جامعه به سمت کاهش دادن مصرف آن قدم بردارد.
عضو ناظر ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات، عدم استعمال مواد دخانی در فضاهای عمومی را حرکتی مثبت اعلام کرد و افزود:‌ وضعیت کنونی جامعه به نسبت ۱۰ سال گذشته با تحولات مثبتی همراه بوده است و انتظار داریم این حرکت‌های راهبردی باز هم استمرار پیدا کند.
منوچهر جمالی تحمیل هزینه‌های سنگین به مجموعه بهداشت و درمان کشور به علت سوء مصرف دخانیات را نگران‌کننده دانست و گفت:‌ ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات قصد دارد با تجمیع همه ظرفیت‌های قانونی زمینه کاهش سن ابتلای مردم به دخانیات را به نحو مطلوبی کاهش دهد.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association