شما اینجا هستید
اخبار » سیگاری نوع سوم نباشید!

دانشمندان متوجه شده‌اند افراد دست سومی هم وجود دارند که به شدت در معرض خطرناک ناشی از دود هر نوع سیگار و قلیان، پیپ، سیگار برگ، سیگار الکترونیکی قرار دارند.
وقتی هوا آلوده است که اکنون _ دربیشتر شهرهای بزرگ ایران همین مشکل را داریم _متخصصان توصیه می‌کنند در خانه بمانید. به هر حال محیط خانه تمیزتر از شهر و خیابان های آن است.
حالا فکر کنید وارد اتاقی شوید که قبلا کسی در آن سیگار، قلیان، پیپ یا سیگار برگ کشیده است. شما در معرض ۷۰۰۰ سم شیمیایی قرار می‌گیرید که از فلزات سنگینی مثل سرب و آرسنیک شروع می‌شود تا انواع گازهای مضر که بیش از ۱۰۰ نوع آن برای بدن انسان به مثابه سم است و حدود ۷۰ نوع بیماری قلبی عروقی به دنبال دارد.
ماده سمی و چسبناکی مثل نیکوتین به تمام اشیاء خانه می‌چسبد؛ از پرده گرفته تا دیوارها، از مبل، فرش تا سقف، حتی اشیاء خانه مثل صفحه تلویزیون هم این ماده سمی را به خود جذب می‌کند. ممکن است بگویید خوب آن ها را تمیز می‌کنیم، ولی مسلما بعد از هر دود بیشتر این وسایل تمیز نمی‌شوند. در نتیجه گازهای سمی و نیکوتین رسوخ کرده به اشیاء به تدریج در هوای خانه آزاد می‌شود به طوری که خانه همیشه آلوده‌گی زیست‌محیطی دارد.
خطر این مواد برای بچه‌ها بخصوص کودکان نوپا خطرناک‌تر است. چون دست‌شان را به اشیاء خانه می‌زنند یا چهار دست و راه می‌روند و مواد سمی از طریق پوست جذب بدن شان می‌شود. یا دست‌های شان را به دهان شان می‌گذارند و این مواد سمی را مستقیم به دستگاه گوارش می‌فرستند.
قرار گرفتن در چنین محیطی درست مثل این است که هر روز جارو بردارید و یک خروار خاک و خاشاک و آشغال کثیف و آلوده را مجبور به جا به جا کردن باشید.
هر کاری کنید این مواد سمی در همه اشیا خانه رخنه کرده، مثل یک قاتل خونسرد کم کم نقشه قتل شما را می‌کشد. حتی باز کردن پنجره‌ها و شستن وسایل و دیوارهای خانه هم تاثیر چندانی در از بین بردن این سموم ندارد.
تحقیقات نشان داده است نیتروسامین های Nitrosamines موجود در نیکوتین آن قدر فضای خانه یا محیط های دربسته را آلوده می‌کند که خطر ابتلا به سرطان را ده‌ها برابر بیشتر کند.
علت آن هم این است که این ذرات با اسید نیتروز Nitrous Acid موجود در هوا ترکیب شده و با ورود به بدن شما از طریق تنفس یا لمس به مولکول های DNA می‌چسبند و هر تغییر یا صدمه‌ای را که بخواهند در برنامه ژنتیکی بدن بوجود می‌آورند. خوب معلوم است چنین سمومی همان طور که از نام شان پیداست برنامه خوبی برای بدن نمی ‌نویسند.
ماده دیگر دود کارسینوژین Carcinogens نام دارد که خیلی دوست دارد برای یک مدت طولانی در هر سوراخی رخنه کند و جای بگیرد. چه جایی بهتر از پرده، مبل، فرش، دیوار، در، کاشی‌ها و درهای کابیت و اشیاء آشپز خانه، رختخواب و هر وسیله دیگری که در خانه دارید. به این ترتیب درست مثل این است که شما را در معرض یک منبع سم همیشگی قرار گرفته‌اید.
یک تیم تحقیقی گروهی از موش‌ها را به مدت شش ماه در معرض دود دست سوم قرار دادند. یعنی موش‌ها را در فضایی گذاشتند که قبلا در آن کسی یک بار سیگار کشیده بود.
بعد از یک ماه موش‌ها دچار مشکلاتی مثل صدمه دیدن سلول هایزن مغز، کبد، افزایش سطح کورتیزول خون ( که همان هورمون استرس است و کسی دوست ندارد دچار آن شود)ْ مقاومت به انسولین و ضعیف شدن سیستم ایمنی شده بودند. بعد از مدتی کوتاهی موش‌ها به دیابت نوع ۲، بیماری‌های کبد، مغزی و انواع سرطان دچار شدند و بیشتر از موش های دیگر مریض می‌شدند.
برای حفظ محیط زیست؛ به خاطر برای سلامتی خودمان و کودکان مان اجازه ندهید هیچ کس در هیچ محیط دربسته‌ای یا کنار آن‌ها سیگار بکشد، قلیان به پا کند حتی از نوع الکتریکی‌اش، بگوید پیپ مشکلی ندارد، سیگار الکترونیکی خطرناک نیست. بالکن‌ها یادتان نرود؛ همسایه ای که در بالکن خانه‌اش سیگار و قلیان می‌کشد دود آن نه تنها به محیط زیست صدمه می‌زند، بلکه ۷۰۰۰ نوع ماده خطرناک وارد خانه شما هم می‌شود.
حتی اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده‌تان سیگاری نیستید؛‌ در پیرامون‌تان بررسی کنید سیگاری نوع سوم نباشید.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association