شما اینجا هستید
اخبار » گزارش جلسه شبکه زنان در شیراز

بنا به همین گزارش دکتر دستغیب به توامندی های زنان اشاره کرد و گفت : انتظار می رود شبکه ها ارتباطی فعال در سازمان های مردم نهاد وجود داشته باشد.
همچنین از جمله مسائل مهم مربوط به نقش زنان و محیط زیست، نقش مادران در تأمین سلامت خانواده و جامعه نقش زنان در همگرایی قومیت های مختلف و نقش زنان در پیشگیری و کنترل مصرف دخانیات مطرح گردید.
در ادامه دکتر شکوه نوابی نژاد توسعه و گسترش شبکه های مردم نهاد در حوزه زنان را از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی دانست و افزود : این شبکه ها بازوان توانمند حکومت و به عنوان رابط دوست مردم و جامعه ایفای نقش می کنند.
چند تن از اعضاى تشکل هاى مرد م نهاد د ر حوزه زنان، در گفتگوها و نقش آنها در ارتقاى انجمن ها با خبربانوان در مورد اهمیت و جایگاه سلامت زنان و جامعه، اظهار نظرکرده اند .
دکتر موسوی متخصص حوزه رسانه گفت : با توجه به اینکه برای مصرف دخانیات از طریق فضای مجازی تبلیغات گسترده ای صورت می گیرد، اهمیت فعالیت رسانه های ملی در خصوص آگاهی، پیشگیری، کنترل دخانیات در گروه آسیب پذیری چون جوانان و به خصوص دختران بسیار قابل بحث و بررسی از نقطه نظر مسئولین است.
در این نشست ۴ روزه خانم زهرا صدر به نکته نظرات خویش پرداخت و در ارتباط با نقش زنان و دخانیات توضیحاتی به شرح ذیل ارئه داد :
خلاصه این گزارش را در ادامه می خوانید :
زهرا صدر مدیر واحد زنان جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات هم گفت : چنانچه مسائل تاثیرگذار بر سلامت زنان و دختران مورد غفلت واقع شود، آسیب هاى جبران ناپذیرى بر زنان و در نتیجه جامعه وارد خواهد شد .
وى از دخانیات به عنوان بزرگترین عامل مرگ قابل پیشگیرى در جهان یاد کرد و گفت : طبق گزارش منتشر شده در اطلس جهانى، دخانیات در سال ۲۰۱۶ علت مرگ بیش از ۷ و یک دهم میلیون نفر بو ده است، که از این تعداد ۲ میلیون نفر زن بوده اند .
صدر زنان را بزرگترین قربانیان این صنعت پر سود دانست و افزو د : براساس مطالعات انجام شده، کاهش سن مصرف دخانیات و رشد صعودى مصرف مواد دخانى به خصوص قلیان در زنان، نسبت به مردان، طى چند دهه اخیر قابل توجه است.
مدیر زنان جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت : زنان، علاوه بر خطرهاى عمومى مصرف دخانیات، در معرض خطر عوامل خاص جنس خود ، از نظر مصرف د خانیات قرار دارند.
در بیان اهمیت آسیب شناسى این حوزه، لازم است آسیب هاى زنان، مستقل از مردان مورد بررسى قرار گیرد.
صدر در ادامه به اهمیت نقش زنان در مدیریت خانواد ه و تاثیرگذارى آنان به عنوان الگوى رفتارى نوجوانان و جوانان اشاره کرد و گفت: زنان با ارتقاى آگاهى هاى مرتبط با مضرات مواد دخانى و دود تحمیلى، مى توانند در پیشگیرى از استنشاق دود دست دوم توسط خود وکودکان، نقش مهمى را ایفا کنند .
وى همچنین گفت : با ارتقاى آگاهى زنان نسبت به مضرات قلیان به عنوان یک وسیله تدخینى و نه تفریحى، مى توان خانواده ها را آگاه نمود و در تامین تفریحات سالم و پیشگیرى از ورو د فرزندان به دروازه اعتیاد مشارکت کر د. ضرورت آگاهى بخشى به زنان نکته مشترک و مورد تاکید فعالان سازمان هاى مرد م نهاد در این گزارش بو د.ا همیت این موضوع تا اندازه اى است که بى توجهى به آن مى تواند علاوه بر آسیب هاى خاص جامعه زنان، به محیط زیست و کل جمعیت کشور هم خسارت هاى جبران ناپذیرى را وارد کند. براین اساس انتظار مى رود همه متولیان امر با اولویت دادن به برنامه هاى آگاه سازى همه جانبه ویژه زنان، بودجه مورد نیاز در این خصوص را فراهم آورند. به بیانى در نظر داشته باشند که هزینه کردن در این حوزه، یک سرمایه گذارى پر بازده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association