شما اینجا هستید
اخبار » لغو تحریم‌ها و تمایل شرکت‌های خارجی دخانیات برای بازگشت به بازار ایران

به گزارش سایت خبری جمعیت، یک گروه تحقیقاتی مستقر در لندن اعلام کرد: در سال ۲۰۱۰ حدود ۶/۷ درصد از جمعیت ایران را افراد سیگاری تشکیل می‌دادند. این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۵۵/۸ درصد افزایش یافت. این در حالی است که تحلیلگر ارشد «بلومبرگ اینتلیجنس» نیز در این خصوص گفت: حدود ۱۵ درصد از ایرانیان سیگار می‌کشند و این رقم می‌تواند در سال‌های آتی به ۲۰ درصد نیز افزایش یابد.
با نگاهی به وضعیت اقتصاد کشور در دهه گذشته، مشخص می‌شود که اعمال تحریم‌ها علیه ایران موجب شد شرکت‌های خارجی دخانیات در انتظار ایجاد تغییر برای ورود به این کشور باشند. به گزارش یورومونیتور، صنعت بین المللی سیگار، ایران را میوه‌ای رسیده می‌دید و هر لحظه در انتظار چیدن آن بود. حال در این میان اسفندیار باتمانقیلچ مؤسس «گروه پژوهشی دخانیات» مستقر در ویرجینیا و فردی که مقالات زیادی در خصوص اقتصاد سیگار در حوزه سیاست و تجارت سیگار در ایران منتشر کرده است، اعلام کرد: مسلم است شرکت‌های خارجی دخانیات مایل هستند دوباره و به صورت جدی تجارت با ایران را آغاز کنند.

باتمانقلیچ یکسالی می‌شود که در صدر اخبار آمده، چرا که در تمام مدتی که تحریم‌های غرب علیه ایران تشدید شده بود تلاش کرد تا سرمایه‌گذاران امید خود را به سرمایه‌گذاری در ایران از دست ندهند. باتمانقلیچ دو ماه پیش نیز گردهمایی سرمایه‌گذاران در اروپا را برگزار کرد.
همچنین بر اساس مندرجات دانشنامه ایرانیکا، شرکت دولتی دخانیات ایران ۳۸ درصد از بازار این کشور را در اختیار دارد. ۶۲ درصد باقیمانده نیز در اختیار «شرکت دخانیات آمریکا و انگلیس» و «شرکت بین المللی دخانیات ژاپن» است.

ژاپنی‌ها شرکت آریان توتون صنعت را خریداری کردند

تمامی این‌ها در حالی ست که چندی پیش یک شرکت ژاپنی اعلام کرد، جی تی آی پارس، شعبه ایرانی اش، به قیمتی که رقم آن اعلام نشده، شرکت خصوصی آریان توتون صنعت (آی تی آی) را خریداری کرده است.

شرکت جی تی ای در بیانیه خود اعلام کرده است: تعداد رو به رشدی از شرکت‌های بزرگ از کشورهای مختلف در حال سرمایه گذاری یا سرمایه گذاری مجدد در ایران هستند. شعبه ما در ایران این خرید را نهایی کرده، بنابراین مشخصا این شرکت فعالیت خود را به تازگی شروع کرده، اما ما اطمینان داریم که فعالیت‌های شرکت مزبور جایگاه تجاری ما را از سال آینده در بازار ایران ارتقا خواهد داد.

در این بین از دیگر شرکت‌های خارجی که در بازار دخانیات ایران فعال هستند نیز می‌توان به شرکت بریتیش آمریکن توباکو و کی تی اند جی کره اشاره کرد. ایران دارای یک فضای کسب و کار نه چندان آسان برای شرکت‌های بین المللی دخانیات است. محصولات دخانی در بازار ایران اجازه تبلیغ ندارند و مالیات اعمال شده بر آنها موجب بالا رفتن قیمت این محصولات می‌شود.

سیگار قاچاق بخشی از بازار را در دست دارد

برندهای مختلف سیگار نیز از طریق قاچاق و یا همان مبادی غیرقانونی نیز وارد کشور می‌شود. بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، حدود ۴۰ درصد سیگارهای مصرفی در ایران به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شود.

به نقل از ابرار نیوز؛ برندهای اصلی تولید شده در ایران در کارخانه شرکت جی تی ای پارس در استان گیلان شامل وینستون، ماگنا و مونت کارلو هستند. منابع آگاه گفتند، خرید شرکت آریان توتون صنعت توسط جی تی ای بدان معناست که تولید سیگار بیشتری در شهر زنجان در ۳۰۰ کیلومتری تهران صورت خواهد گرفت. این شرکت‌ها به صورت مشترک حدود ۱۰۰۰ نفر را در استخدام خود دارند.

شرکت جی تی ای در پاسخ به این پرسش که تحریم‌ها چه تاثیری بر کسب و کار جی تی ای در ایران گذاشته، گفت: ما همواره به آینده اقتصادی ایران ایمان داریم و برای تحکیم حضورمان در بازار این کشور نگاه به آینده داریم و با بهبود فضای کسب و کار این اعتقادمان تقویت شده است.

آغاز به کار فاز اول تولید سیگار در سقز

حال که از چین، افزایش تولید سیگار در داخل کشور و قاچاق سیگار بگذریم، متوجه نقش ترک‌ها در کنار چینی‌ها در تولید سیگار می‌شویم. ترک‌ها نیز با همکاری شرکت دخانیات در ایران فاز اول تولید سیگار در سقز را آغاز کردند. تمامی این‌ها از جایی آغاز می‌شود که مدیر عامل شرکت دخانیات ایران نیز چندی پیش به ایلنا خبر داد: مذاکراتی با ترکیه در خصوص تولید مشارکتی سیگار انجام شده و قرار است طی ماه‌های آینده فاز اول تولید سیگار در سقز با همکاری شرکت‌های ترک آغاز شود. پیش بینی تولید ۱۰ میلیارد نخ سیگار در سال و صادرات ۳۰ درصدی این محصولات تا کنون در نظر گرفته شده است.

محمد حسین برخوردار با اشاره به میزان سرمایه گذاری در این واحد تولیدی افزود: سرمایه گذاری ۱۳ تا ۱۷ میلیون یورویی در هر خط در نظر گرفته شده و بر اساس توافق صورت گرفته ماشین آلات تا ۶ ماه آینده از ترکیه وارد و مستقر خواهد شد.

رونق اقتصادی دخانیات و خمیدگی کمر بهداشتی‌ها و محیط زیستی ها

لغو تحریم ها، ورود شرکت‌های خارجی دخانیات به بازار دخانیات ایران، تولید بالای سیگار در کشور و به طور کلی رونق صادرات سیگار، فروش و تولید سیگار همگی را می‌توان از دو جنبه نگاه کرد. اگر به دورنمای اقتصادی کشور نگاهی بیاندازیم و بحث اشتغال، درآمدزایی، افزایش نیروی کار، بالابردن سطح دستمزد، دریافت کالا با کیفیت بهتر و همه همه را در یک نگاه بررسی کنیم، خود به اندازه کافی قابل تامل است. حال باید دید این دورنمای اقتصادی در درازمدت چه بازتابی خواهد داشت. رونق در یک بخش، به همراه افزایش درآمد و نیروی کار باید به خودی خود همچنان باقی بماند ولی اگر بالارفتن یک بخش کمر بخش‌های دیگر را بشکند، هم در بخش اقتصاد و بخش‌های وابسته به آن بی تعادلی به وجود خواهد آمد.

هر گونه رونق اقتصادی در بخش دخانیات خوب است، تا حدودی که ما خوشحال خواهیم شد که افزایش تولیدات داخلی و ورود قانونی برندهای مختلف سیگار در بازار دخانیات ایران تا حد زیادی قاچاق سیگار راکم خواهد کرد. افراد سیگار با توتون تائید شده به دستشان خواهد رسید و در کنارش بر توزیع و تولید سیگار ، نظارت خواهد شد، کارگران بسیاری که در این بخش مشغول به کار هستند همچنان باقی خواهند ماند. ولی استعمال سیگار خود مبحث دیگری است. چرا که ضررش همچنان به محیط زیست، کودکان و افراد در معرض دود دست دوم می‌رسد و شیوع انواع بیماری و سرطان‌های مربوط به استعمال را در پی خواهد داشت که تمامی این خسارت‌ها کمر وزارت بهداشت و بعد از آن فعالان محیط زیست و دیگر بخش‌های مرتبط را خمیده خواهد کرد تا بدانجا که علاوه بر توجه به بهداشت و سلامتی هزینه درمان سیگاری‌ها و پاکسازی محیط زیست نیز تحمیل خواهد شد. لذا باید در ترازوی دورنمای رونق اقتصادی در کنار تاکید بر سلامت و بهداشت اهداف درازمدت اقتصادی و تجاری کشور را برنامه‌ریزی کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association