شما اینجا هستید
اخبار » طرح شناسه کالا برای کالاهای دخانی انتخاب شد

طرح های شناسه کالا و کد رهگیری در کنار یکدیگر از مهم ترین طرح های مبارزه با قاچاق کالا در کشور محسوب می شوند. با اجرایی شدن این طرح ها از طریق رصد و شناسایی محصولات تولیدی و وارداتی مجاز، از فروش محصولات قاچاق در سطح خرده فروشی جلوگیری می شود.
در همین راستا عباس تابش مدیرکل دفتر امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته است: کد شناسه کالا در ۵ گروه کالایی «موبایل و تجهیزات سیم کارت خور»، «سیگار و محصولات دخانی»، «پوشاک»، «کالاهای سلامت محور دامی» و «کالاهای سلامت محور انسانی» عملیاتی شده است.
این گروه های کالایی جزء محصولاتی محسوب می شوند که سالانه بخش زیادی از قاچاق کالا به کشور را به خود اختصاص داده اند و انتظار می رود با اجرایی شدن طرح شناسه کالا و بعد از آن طرح رهگیری کالا در خصوص این کالاها قاچاق آن ها به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
طبق گفته آقای تابش قرار است تا آخر آبان ماه طرح شناسه کالا درخصوص دسته کالایی لوازم خانگی نیز اجرایی شود و محصولات وارداتی و تولیدی این دسته نیز مجبور به اخذ شناسه کالا شوند.
طبق گفته مدیر کل دفتر امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در آینده نزدیک قرار است طبق برنامه ریزی انجام گرفته کد شناسه کالا در مورد ۱۰ گروه کالایی عملیاتی شود. بعد از عملیاتی شدن کد شناسه کالا در لوازم خانگی نوبت به سایر گروه‌های کالایی یعنی طلا، محصولات کشاورزی و دیگر گروه های کالایی خواهد رسید که به این زنجیره اضافه شوند.
طرح کد رهگیری در عمل کامل کننده طرح شناسه کالا محسوب می شود که در نهایت شرایط را برای شناسایی کالاهای قاچاق در سطح عرضه فراهم می کند. طبق گفته تابش برای هر گروه کالایی یک سال بعد از اجرای کامل کد شناسه کالا باید طرح کد رهگیری نیز در مورد آن گروه کالایی اجرایی شود.
تعیین تکلیف کالاهای موجود در بازار یکی از دغدغه های اصلی مبارزه با قاچاق
یکی از مشکلات اصلی مبارزه با قاچاق در سطح خرده فروشی، تعیین تکلیف کالاهای موجود در بازار است که حتی در زمان اجرایی شدن طرح شبنم در دولت نهم نیز یکی از مشکلات این طرح محسوب می شد.
در همین راستا تابش اعلام کرده است قرار است از طریق کارگروه های تخصصی سازوکار لازم برای شناسه دار کردن تمامی کالاهای تدارک دیده شود که انتظار می رود این مهم تا ۲ ماه آینده عملیاتی شود.
شناسه کالا و شناسه رهگیری ابزار قانونی مبارزه با قاچاق در سطح عرضه
طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا تمامی کالاها برای فروش در سطح عرضه لازم است دو شناسه با عنوان‌های «شناسه کالا» و «شناسه رهگیری» را داشته باشند و چنانچه کالایی این دو شناسه را نداشته باشد، قاچاق محسوب می‌شود و فروشندگان طبق قانون وظیفه دارند از فروش آن‌ها به مردم خودداری نمایند.
«شناسه کالا» که پیش از این با عنوان «ایران کد» شناخته میشد در واقع سیستم ملی طبقه بندی و کدگذاری کالا است که اطلاعات پایه زنجیره تأمین در حوزه کالا را تحت کنترل در آورده و کلیه اطلاعات اعتباری کالا از قبیل مراجع عرضه کننده، مشخصات فنی، استانداردهای ملی و بین المللی را در خود ثبت و ذخیره می‌نماید. «شناسه رهگیری» نیز حاوی اطلاعاتی است که نشان دهنده مشخصات فرآیند تولید و یا واردات کالا است و به طور کلی نحوه رسیدن کالا به سطح عرضه را مشخص می‌نماید.
این دوشناسه شرایط را برای ایجاد تمایز بین محصولات قاچاق و غیر قاچاق در سطح عرضه فراهم می کنند ابزارهای قانونی مبارزه با قاچاق در سطح خرده فروشی محسوب می شوند.
کاهش ۵۰ درصدی قاچاق با رهگیری کالاهای وارداتی
رهگیری کالاهای وارداتی در تمامی مراحل تا سطح خرده فروشی، از طریق اجرای طرح های شناسه کالا و رهگیری کالا، اقدامی به شدت اثرگذار در مبارزه با قاچاق است. طبق برآوردهای صورت گرفته اجرایی شدن این طرح ها می‌تواند تا ۵۰ درصد از میزان قاچاق کالا بکاهد. کاهش ۵۰ درصدی قاچاق کالا به کشور به معنی عدم ورود دست کم ۱۰ میلیارد دلار از محصولات قاچاق است که درحال حاضر به شدت به تولیدات داخلی صدمه وارد می‌کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association