شما اینجا هستید
اخبار » پیام نوروزی دکتر محمدرضا مسجدی «دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان» به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷

دکتر محمدرضا مسجدی دبیر کل «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان»  در پیامی به‌مناسبت نوروز و آغاز سال ۱۳۹۷، ابراز امیدواری نمود که سال جدید، سال تعادل مضاعف در زمینه‌ی اصلاح سبک زندگی و مقابله با دخانیات باشد. در همین راستا طرح «یک روز روزه‌ی دخانی» و اهدای عواید آن به مناطق زلزله‌زده‌ی کرمانشاه را از طریق جمعیت به ایرانیان بافرهنگ پیشکش کردند.
متن پیام دبیر کل جمعیت به شرح زیر است:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
یا مقلّب القلوب و الابصار، یا مدبّر اللّیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا إلی أحسن الحال.

حلول سال جدید همزمان با اعیاد مبارک ماه رجب را به همه‌ی شما هم‌میهنان عزیز تبریک عرض می‌کنم. عیدتان مبارک باشد؛ ملّت بزرگ ایران، جوانان و حتی کودکانِ عزیزِ فرهنگ‌ساز، قشرهای گوناگون مردم.. و به‌ویژه به خانواده‌هایی که نوروز را بدون دخانیات پاس می‌دارند، تبریک عرض می‌کنم. امید است دورهمی‌های نوروزی را با حذفِ سینِ سیگار و سرطان از هفت سینِ سلامتی و همچنین کنار گذاشتن قلیان و دودش که با وجود صدمات ریوی و قلبی آشکار و فلزات سنگینش (آرسنیک، کوبالت، کروم، سرب که موجب سرطان می‌گردد) به سلامتی آغاز نمایید و تندرستی و شادکامی را جایگزین کنید. متأسفانه پدیده‌ی شومِ کشیدنِ قلیان فراگیر شده است؛ خصوصا نزد نوجوانان و دختران و زنان.. که خطرِ جدّی و تهدیدکننده‌ی سلامتِ عمومی، به‌ویژه نسل جوان به‌شمار می‌رود.
خدای متعال را بر این فرصت سپاس می‌گویم که یک بارِ دیگر ضمن توفیق تبریک عید نوروز به شما مردم عزیز ایران، نوروزی سلامت و لبریز از سعادت را برایتان آرزو نماییم؛  امیدواریم که سالِ بسیار خوب و بابرکتی، همراه با امنیّت و رفاه مطلوب در انتظار ملّت ایران باشد و در نوروز و سال ۱۳۹۷، قلیان و سیگار را به اماکن عمومی و متبرک نبریم وإن‌شاءالله لذت زیارت بدون دود را تجربه کنیم. امید که سال خوشی برای تمام ملّت ایران و همه‌ی خانواده‌های ایرانی باشد و جمعیت ۹۰درصدیِ غیر دودیِ ما، درگیر عوارض دود دستِ دوم و دستِ سومِ آن قشر ۱۰ درصدی که دودِ دخانیات را برپا می‌کنند نباشند. در حال حاضر،  روزانه حداقل ۱۰میلیارد تومان خرج سیگار و خیلی بیشتر، هزینه‌ی قلیان می‌شود و البته دو برابر این ارقام، صرفِ درمان عوارض ناشی از این موادّ زیان‌بخش می‌گردد.

پیشنهاد ما به مناسبت سال نو، اجرای طرح «یک روز روزه‌ی دخانی» و اهدای هزینه‌ی نیکوکارانه‌اش به هم‌میهنان کرمانشاهیِ زلزله‌زده‌مان در قالب کمک به احداث بیمارستان-مرکز بهداشتی، مدرسه-مرکز آموزشی یا یک مرکز فرهنگی-تفریحی بسته به نیازسنجی‌های معتبر می‌باشد. امید است با این حرکت نو و با تجربه‌ی یک روز «نفس پاک»، همه‌ی ایرانیان عزیز _از جمله آن قشرِ ۱۰درصدی_ إن‌شاءالله در این سالی که آغاز می‌شود، آزادیِ اجتماعی و تنفسی همدیگر را محترم بدارند و مصرف‌کنندگان سیگار و قلیان، در نوروز، این جشنواره‌ی طبیعت، ضمن حفظ و پاک نگه داشتن محیط زیست و خودداری از مصرف کیسه‌های نایلونی و پخش آنها در محیط اطراف و جمع آوری صحیح و به‌موقع زباله و آشغال، از انداختن فیلترهای سیگار نیز خودداری کنند چرا که سبب رشد ناقص گیاهان، ایجاد خلل بر خاک، خورده شدن توسط ماکیان و ماهی‌ها و ورود به بدن آنها می‌شود  و این‌چنین مشمول لطف و رحمت و برکت الهی باشند و با دعای سلامتی، از سالی شاد، خوش و همراه با امنیّت و رفاه بهره‌مند گردند.

عزیزان علاقه‌مند به مشارکت در این «هم‌یاری مردمی» می‌توانند معادل یک روز مصرف مواد دخانی خویش را برای امر خیر پیشنهاد شده به شماره حسابِ ۰۲۰۵۸۳۱۹۰۸۰۰۹ یا شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۵۲۱۱۴۴  نزد بانک ملّی شعبه یوسف آباد به‌نام «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات  ایرانیان» و یا شماره حساب ۰۲۲۲۰۵۷۲۱۸۰۰۸ نزد بانک ملّی شعبه یوسف آباد به‌نام «بنیاد خیریه نیکوکاری فردوس» واریز فرمایند.

این طرح به‌صورت مشترک، فی‌مابین «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان»، «بنیاد خیریه نیکوکاری فردوس» و «مردم ایران» اجرا می‌گردد.

 

روابط عمومی «جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان»

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association