DSC_7672

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران جمعیتی مردمی است (N.G.O) که در سال ۱۳۶۲ به همت چند پزشک و استاد دانشگاه به منظور مبارزه با استعمال دخانیات و افشای بیماریهای ناشی از آن و مضرات گسترده دیگر در زمینه های بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … تأسیس گردید.

همزمان با افشای مضرات بسیار گسترده و تکان دهنده استعمال دخانیات، به تدریج افراد علاقمند و دلسوز به جامعه،اساتید دانشگاه، پزشکان، روحانیون و افراد خیر و نیکوکار و همچنین در سال۱۳۹۳ دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و دکتر ایرج حریرچی ، قائم مقام وزیر بهداشت به این نهاد مردمی و خودجوش پیوستند.

در حال حاضر هیئت امناء جمعیت را حدود ۵۰ نفر از شخصیت های علمی، فرهنگی،اجتماعی و … تشکیل می دهند.

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات به هیج وزارتخانه، سازمان و ارگانی وابسته نیست و هزینه های جاری آن توسط افراد خیر و علاقمند تأمین می گردد.

علیرغم امکانات محدودی که این جمعیت داشته ،به موفقیت های چشمگیری از جمله :تلاش مستمر برای تهیه و تنظیم و تصویب آئین نامه های کاهش مصرف، ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی،کوشش برای جلوگیری از لغو انحصار دخانیات و … نائل گردیده است.

برای تحقق بخشیدن به اهداف جمعیت،هیئت مدیره آن علاوه بر ارتباط دائم با رسانه های گروهی به ویژه صدا و سیمای ج.ا.ا با سایر ارگانها و نهادهای دیگر ارتباط داشته و دارد که به پاره ای از آنها اشاره می گردد:

مجلس شورای اسلامی– نهاد ریاست جمهوری– حوزه علمیه قم– مراجع عظام تقلید– ائمه جمعه سراسر کشور– فرماندهی نیروی انتظامی– فرماندهی نیروی مقاومت بسیج– وزارتخانه ها و سازمانهای مختلف.

پس از پشت سر گذاشتن سختی ها و نقل و مکان های زیاد در راستای پیشبرد اهداف (با وجود مشکلات عدیده و نداشتن امکانات مالی و حتی ساختمان اداری مستقل و مناسب) جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات دست از تلاش بر نداشت.

سال ۱۳۶۲ – خیابان سمیه تقاطع خیابان بهار

سال ۱۳۸۰ – خیابان طالقانی نبش ویلا،ساختمان هیئت امنای ارزی

سال ۱۳۸۲ – خیابان قرنی نبش خیابان کریم خان،ساختمان وزارت بازرگانی (دفتر مرکزی)

سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۵ – طالقانی (کلینیک ترک سیگار)

سال ۱۳۸۶ – خیابان سهروردی نبش خیابان قندی(دفتر مرکزی ساختمان عترت فاطمی)

سال ۱۳۸۷ – خیابان طالقانی نبش خیابان قرنی،ساختمانداوطلبان هلال احمر (کلینیک ترک سیگار)

در سال ۱۳۸۷ سرانجام با همت و تلاش های بی دریغ اعضاء هیئت امناء،هیئت مدیره،خصوصاً دبیر کل و مدیران اجرائی، در ساختمان کنونی واقع در خیابان فتحی شقاقی،کوچه فراهانی پور،پلاک ۴ این نهاد مردمی مستقر گردید تا به فعالیت های همه جانبه در پیشگیری و کنترل دخانیات به عنوان یک ضرورت در حوزه سلامت اجتماعی ادامه دهد.

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association