معرفی واحد زنان اسفندماه ۹۷
سلامت زنان و مخصوصاً دختران جوان به‌عنوان مادران آینده و نقش مؤثر آنان در سلامت فرزندان بر وضعیت سلامت جامعه انکارناپذیر است. چنانچه مسائل تأثیرگذار بر سلامت آن­ها مورد غفلت واقع شود، آسیب­های جبران­ ناپذیری بر زنان و در نتیجه جامعه در پی خواهد داشت.
دخانیات بزرگترین عامل مرگ قابل پیشگیری در جهان است، طبق گزارش منتشر شده در اطلس جهانی دخانیات تنها در سال ۲۰۱۶ دخانیات علت مرگ بیش از ۷/۱ میلیون انسان بوده است، که از این تعداد دومیلیون نفر زن بودند. زنان چه خود مصرف ­کننده دخانیات باشند و یا در معرض دود تحمیلی دیگران قرار بگیرند، بزرگترین قربانیان این صنعت پرسود هستند.
براساس مطالعات انجام شده و شواهد، کاهش سن مصرف دخانیات و همچنین رشد صعودی مصرف مواد دخانی به خصوص قلیان در زنان نسبت به مردان در چند دهه اخیر قابل توجه است.
نظر به اینکه فرقی در مورد خطرهای مربوط به سلامت در بین دو جنس نیست، زنان علاوه بر خطرهای عمومی مصرف دخانیات، در معرض خطر عوامل خاص جنس خود از نظر مصرف دخانیات نیز قرار دارند و این امر اهمیت موضوع را مضاعف می­کند.
در جامعه ایرانی بار منفی این رفتار برای زنان ایرانی از مردان متفاوت است و معناهای اجتماعی و فرهنگی خاص خودش را دارد، لذا آسیب ­شناسی آن نیز متفاوت است و مسائل آنها باید مستقل از مردان بررسی شود. بنابر توصیه سازمان بهداشت جهانی، باید در مورد علل شروع مصرف دخانیات به تأثیر جنسیت توجه کرد، زیرا مصرف دخانیات یک رفتار مرتبط با جنس است. به این معنا که زنان برای شروع استعمال دخانیات ممکن است دلایلی متفاوت از مردان داشته باشند. بنابراین درک عواملی که برای شروع و تداوم دخانیات مؤثرند، می­تواند دستورالعمل ­های کنترل دخانیات را به حالت بهینه درآورد.
جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان نیز در راستای اهداف توسعۀ هزاره ی سوم، توانمندسازی در جهت سلامت زنان و اینکه موضوعات مرتبط با دخانیات در زنان با­ عنوان یکی از اولویت­ ها در پیمان­ نامه کنترل دخانیات سازمان بهداشت جهانی مطرح شده بود، واحد زنان را ایجاد نمود.
فعالیت­ های واحد زنان این سازمان مردم‌نهاد به ‌منظور پیشگیری و کاهش مصرف مواد دخانی در زنان، در راستای اهداف ذیل می­ باشد:
ارائه و حمایت از پژوهش­ ها و پایان­ نامه ها در زمینه دخانیات و زنان
برگزاری کارگاه­های آموزشی و استاندارد در رابطه با زنان و دخانیات
برگزاری چندین همایش با موضوع زنان و دخانیات
تعامل و مشارکت، در قالب تفاهم­نامه و قرارداد با مراکز و سازمان­های دولتی و غیردولتی که گروه هدفشان زنان می‌باشد.

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association