شما اینجا هستید
اخبار » چهارمین دوره همایش «عشق و امید» مؤسسه سرطان پستان تهران، با حضور واحد زنان «جمعیت»

در این همایش، دکتر سید محمدهادی ایازی (معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) و اساتید و فوق تخصصان در حوزه سرطان و نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد، همچنین بهبودیافتگان سرطان حضور فعال داشتند.
نکته‌ی مورد تأکید در همایش مورد نظر، این بود که “سرطان پستان، قابل درمان و پیشگیری می‌باشد و بیماران مبتلا به سرطان، بهبود می‌یابند”.
به گفته دکتر ایازی باید محور سلامت جزء اولویت‌های اجتماعی باشد و افراد جامعه بیشترین نقش را با کسب آگاهی لازم در حفظ سلامت داشته باشند؛ درچنین شرایطی است که افراد از سرطان قوی‌‌تر خواهند بود. با توجه به ارتباط دخانیات با سرطان پستان، بروشوری توسط «واحد زنان جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات» تهیه و پخش شد که اشاره‌ی مستقیمش بر این است که امروزه مبارزه با دخانیات بر پیشگیری و کنترل سرطان مؤثر می‌باشد.
چکیده تحقیقات انجام شده در ارتباط با دخانیات و سرطان پستان، بیان‌گر این است که سرطان پستان شایع‌ترین سرطان زنان در سراسر دنیا شناخته شده  و هم­چنین علت عمده‌ی مرگ­های ناشی از سرطان در میان زنان است. دخانیات یکی از ده عامل خطرساز در این حیطه شناخته شده است. تقریبا به مدت دو دهه است که پژوهشگران به بررسی ارتباط سرطان پستان و مصرف سیگار پرداختند و در دهه ۸۰ میلادی ۲۲ مقاله در این زمینه به چاپ رسیده است.

  • رینولدز و همکاران با بررسی ۱۱۶۵۴۴ زن، افزایش خطر بروز سرطان پستان در زنان را نشان دادند و این مؤید نقش سیگار در اتیولوژی سرطان پستان است. رینولدز و همکاران طی یک مطالعه گروهی وسیع نشان دادند که خطر بروز سرطان پستان در زنان سیگاری، در مقایسه با زنان غیرسیگاری و غیرمواجهه با دود سیگار بالاتر است و این خطر برای زنانی که حداقل ۵ سال قبل از اولین حاملگی شروع به سیگار نموده­اند بالاتر است.
  • پلامر و همکاران نیز فرضیه­ای مطرح نمودند مبنی بر این‌که خطر سرطان پستان در زنانی که در طی کودکی و نوجوانی با سیگار مواجهه داشتند، افزایش می­یابد. بر اساس مطالعه مذکور، چنانچه مواجهه با سیگار زودهنگام باشد، خصوصا قبل از حاملگی ، ممکن است در نتیجه‌ی مکانیسم­های ژنوتاکسیک منجر به سرطان پستان گردد.
  • مطالعه هم‌گروهی انجمن سرطان آمریکا با حدود ۶۰۰ هزار زن گزارش شد که زنان سیگاری نسبت به غیرسیگاری به میزان بالاتری از سرطان پستان فوت می­‌کنند.

هر چند در جامعه ایران شمار زنان سیگاری اندک است اما عده زیادی از مردان سیگاری مواجهه غیرمستقیم با دودسیگار را برای زنان و کودکان فراهم می­آورند.
با آگاهی از این روند و شیوع، و این‌که عوامل تعیین‌کننده و حتی تبعات استفاده از دخانیات در میان زنان متفاوت با مردان می‌باشد، تاکنون اکثر فعالیت‌هایی که در راستای کنترل و آگاهی‌رسانی درباره مضرات آن صورت گرفته، بیشتر بر مردان متمرکز بوده است در حالی که نیمی از جمعیت ایران را زنان تشکیل می‌دهند.
مطالعه‌ای توسط محققانی که از اعضای گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و همچنین گروه آمار حیاتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال ۱۳۸۰ در بیمارستان امیدیه مشهد می‌باشند انجام شد. این مطالعه شامل ۱۰۵ مورد و ۱۰۵ شاهد (گروه کنترل) بود که تحقیق مورد نظر به مقایسه آنها پرداخت. در این مطالعه پس از بررسی عوامل خطر شناخته شده‌ی سرطان پستان، مشخص گردید سن اولین قاعدگی، سابقه سرطان پستان در بستگان درجه یک، شاخص توده بدنی و وضعیت یائسگی بیشترین ارتباط­ را با سرطان پستان دارند که در بررسی ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با دود سیگار برای آن­ها تطبیق صورت گرفت.
در این مطالعه معلوم شد کسانی که از کودکی در معرض دودسیگار بودند ۸۶/۴ برابر آنهایی که در معرض نبودند، احتمال ابتلا به سرطان پستان را دارند.

  • در مطالعه موردی شاهدی با ۸۶۴ مورد و ۷۹۰ کنترل مشخص شد که هر چه سن شروع سیگار کشیدن پایین­تر باشد، خطر بروز سرطان پستان افزایش می یابد؛ زنانی که بین ۱۴-۱۰ سالگی شروع به سیگارکشیدن نموده­اند، در خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان پستان قرار داشتند.

پیش‌­بینی: براساس تحقیقات تا سال ۲۰۲۰ سهمی از بار بیماری­ها که به دخانیات مربوط و در دسته‌ی بیماری‌های دخانی است، بیش از هر عارضه یا بیماری دیگر افزایش می‌یابد.

«روابط عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایرانیان»

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران | Iranian Anti Tobacco Association